Направи запитване

Резултатите от изборите в САЩ бяха основният двигател за доброто представяне на пазарите през ноември

Дек. 16, 2024

Резултатите от изборите в САЩ бяха основният двигател за доброто представяне на пазарите през ноември. Президентската победа на Доналд Тръмп и осигуряването на мнозинство на Републиканската партия в двете камари на Конгреса подхраниха очакванията, че политиките на следващото управление ще облагодетелстват американската икономика и пазари. Рисковият сентимент беше подхранен именно от перспективата за по-нататъшно намаляване на данъците, както и очакванията за по-значителни фискални разходи. В резултат на това месецът беше изключително силен за американските акции. Основните пазарни индекси S&P 500 и Nasdaq се повишиха със съответно 5.73% и 6.21% през ноември. Положителните макро данни в САЩ също бяха сред факторите, които допринесоха за доброто представяне. Продажбите на дребно в САЩ през октомври се повишиха с 0.4%, което беше над пазарните очаквания, а ноемврийският индекс на мениджърските поръчки (PMI) нарасна до 55.3, изпреварвайки аналогичния индикатор в еврозоната и Обединеното кралство, със нива от съответно 48.1 и 49.9. Именно поради значително по-слабите данни за икономическата активност, европейските акции се представиха значително по-слабо – понижавайки се с 0.48% през месеца.

През ноември централните банки продължиха да понижават лихвените проценти. Федералният резерв в САЩ гласува за поредно намаляване на лихвения процент с 25 базисни точки до целевия диапазон от 4.50%-4.75%. Напредъкът по отношение на дезинфлацията и последните данни за заетостта подкрепиха решението за преминаване към по-неутрална позиция на политиката. Наред с очакванията за понижаване на лихвените проценти и от страна на Европейската централна банка на предстоящото заседание през декември, месецът беше добър и за деноминираните в евро облигации, които реализираха доходност от 2.00%. От своя страна доларовите облигации отчетоха по-слабо представяне, повишавайки се с едва 0.30%, предвид промяната в очакванията на пазара по отношение на броя и размера в пониженията на лихвените проценти. Понастоящем пазарът очаква понижения в размер на 75 б.т. през 2025 година от страна на ФЕД, спрямо 125 б.т. в началото на годината, докато очакванията към ЕЦБ са за понижения в размер на 150 б.т. през 2025 година. Въпреки доброто представяне на пазарите, все още е налице несигурност по отношение на ефекта на новата държавната политика в САЩ и нейния ефект върху глобалните пазари, както и несигурността относно икономическата устойчивост в Европа. Балансираните и добре диверсифицирани портфейли, които комбинират акции и облигации, могат да бъдат ефективен инструмент за справяне с подобни периоди на несигурност.

ПРЕДСТАВЯНЕ на ДФ „Компас Глобъл Трендс“

ДФ „Компас Глобъл Трендс“ приключи месеца с цена на един дял от 1.9426 лв., което е ръст от 8.07% за месеца и ръст от 27.33% спрямо началото на годината.

Цена за един дял на фонда за периода от 1 април 2014 г. до 30 ноември 2024 г.



ПРЕДСТАВЯНЕ на ДФ „Компас Евро Облигации“


ДФ „Компас Евро Облигации“ приключи месеца с нетна стойност на активите на един дял 0.9254 EUR.

Цена за един дял в EUR за месец ноември



ПРЕДСТАВЯНЕ на ДФ „Компас Фъндс Селект-21“


ДФ „Компас Фъндс Селект-21“ приключи месеца с цена на един дял от 1.1298 BGN, което е ръст от 4.27% за месеца и ръст от 13.03% спрямо началото на годината.

Цена за един дял на фонда за периода от 26 юли 2018 г. до 30 ноември 2024 г.



Запознайте се по-подробно с представянето на ДФ „Компас Глобъл Трендс“, ДФ „Компас Евро Облигации“ и ДФ „Компас Фъндс Селект-21“ през ноември и разберете повече относно развитието на глобалните финансови пазари и очакванията на мениджмънта ТУК.


Важна информация:
Настоящата информацията е маркетингов материал и не представлява инвестиционна консултация, съвет, инвестиционно проучване или препоръка за инвестиране. Информацията е валидна към датата на издаване на маркетинговия материал и може да се промени в бъдеще. Стойността на дяловете в колективни инвестиционни схеми се променя във времето и може да бъде по-висока или по-ниска от стойността в момента на инвестиране. Не се гарантират печалби и съществува риск за инвеститорите да не си възстановят пълния размер на инвестираните средства. Инвестициите не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държава или друга форма на гаранция. Информацията за представянето на финансовите инструменти в миналото не е надежден показател за бъдещи резултати. Затова е препоръчително инвеститорите да се запознаят с Проспекта и Основния информационен документ преди вземане на окончателно инвестиционно решение. Може да намерите тези документи, на български, на интернет страницата на „Компас Инвест" АД – www.compass-invest.eu, както и при поискване може да получите хартиено копие безплатно в офиса на управляващото дружество на адрес: гр. София, ул. Алабин № 36, ет. 4 всеки работен ден от 9 до 17 ч. Бъдещите резултати подлежат на данъчно облагане, зависещо от личното положение на всеки инвеститор и може да се промени за в бъдеще. Резюме на правата като инвеститори е достъпно на следната хипервръзка, на български език: тук . Договорните фондове, управлявани от Компас Инвест АД са активно управлявани без да следват индекс. Информираме ви, че УД Компас Инвест АД може да вземе решение да прекрати предлагането на фондовете на територията на Република България.

Информация за разходите:
*Това е максималната сума, която може да бъде удържана от вашите средства преди тяхното инвестиране, съответно преди да бъдат платени приходите от инвестицията. Посочените такси са включени в обявените цени за покупка или обратно изкупуване на дяловете. Инвеститорът може да научи актуалните такси от своя финансов консултант.
** Таксите се използват за покриване на разходи за управлението на фонда, включително разходите за маркетинг и предлагане на дяловете. Тези разходи водят до намаляване на потенциала за растеж на инвестицията, тъй като биха могли да окажат въздействие върху доходността. В текущи разходи се включват възнаграждение на управляващото дружество, банката-депозитар, такси на Централен Депозитар АД, Комисия за финансов надзор (КФН) и др.

Рискове. Освен ползи инвестицията в дялове на договорни фондове носи и опредени рискове, като:
1) пазарен риск със следните компоненти: а) лихвен риск, свързан с намаляване на стойността на инвестицията поради изменение на нивото на лихвените проценти б) валутен риск, свързан с намаляване на стойността на инвестицията, деноминирани във валута, различна от лев и евро в) ценови риск, свързан с намаляване на стойността на инвестицията при неблагоприятни промени на пазарните цени;
2) кредитен риск – свързан с намаляване на стойността на позицията при неочаквани събития от кредитен характер свързани с емитентите на финансови инструменти, насрещната страна по борсови и извънборсови сделки, както и държавите, в които те извършват дейност;
3) операционен риск – от грешки или несъвършенства в системата на организация;
4) ликвиден риск – при наложителни продажби на активи при неблагоприятни пазарни условия;
5) риск от концентрация – при неправилна диверсификация на експозиции към групи свързани клиенти, от един и същ икономически отрасъл, географска област и др.
6) позиционен риск, свързан с промяната на цената на даден инструмент в резултат на фактори, свързани с емитента или в случай на деривативен инструмент - свързан с емитента на базовия инструмент;
Допълнителна информация за рисковете се съдържа в Проспекта на съответния фонд, който е достъпен на интернет адрес: www.compass-invest.eu.