Направи запитване

Октомври се оказа волатилен месец за финансовите пазари

Ноем. 11, 2024

Октомври се оказа волатилен месец за финансовите пазари. Рисковете, свързани с икономическия растеж, продължиха да бъдат основна грижа за инвеститорите, въпреки някои положителни сигнали за устойчивост, особено в САЩ. Несигурността се усили и заради президентски избори в САЩ и потенциалното въздействие на политическите промени върху инфлацията и лихвените проценти.

Акциите на развитите пазари се понижиха с 2.00% през месеца, повлияни най-вече от несигурността около икономическия растеж и политиките на водещите централни банки. В САЩ основните пазарни индекси S&P 500 и NASDAQ се понижиха със съответно 0.99% и 0.52%, докато европейският аналог Euro Stoxx 50 се понижи с 2.29%. Един от основните фактори за по-слабото представяне на европейските акции са последните данни за икономическата активност, отразени чрез производствения PMI, който показва тенденция на свиване.

На пазарите с фиксирана доходност, стабилността на американската икономика и несигурността около възможните политически промени след изборите доведоха до по-постепенно преоценяване на очакванията за намаляване на лихвените проценти от страна на ФЕД. Горепосочените фактори, доведоха до повишение в доходността по 2-годишни и 10-годишни държавни облигации на САЩ до над 4.00%, което допринесе индексът Barclays Global Aggregate да отчете възвръщаемост от -3.40% за месеца.

През септември общата инфлация в Европа беше ревизирана надолу до 1.70% на годишна база (от предварително отчетените 1.80%). Въпреки това, през октомври показателят се увеличи до 2.00% на годишна база, като основната причина за това беше влиянието на базовите ефекти при енергоносителите. ЕЦБ от своя страна потвърди, че икономическата инерция в Европа отслабва, особено в производствения сектор, докато в сектора на услугите продължава да се наблюдава стабилно търсене. В отговор на тези условия ЕЦБ обяви трето за годината понижение на лихвения процент с 25 б.т. Това решение беше в съответствие с очакванията и подчерта сравнително по-предсказуемия подход към намаляването на лихвените проценти в Европа в сравнение със САЩ. Въпреки понижението в лихвените проценти, европейските държавни облигации се понижиха с 1.00%. Рисковете от рецесия продължават да бъдат основен фактор водещ до несигурност на пазарите. На пазарите, “soft landing” сценарият остава базов, предвид забавящата се инфлация и очаквания за понижения на основните лихвени проценти. Пазарът на облигации вероятно ще остане волатилен, докато не се изясни пътят за намаляване на лихвените проценти, въпреки че исторически понижаването на лихвите е водило до повишаване на възвръщаемостта на облигациите. Балансираните и диверсифицирани портфейли, които комбинират акции и облигации, могат да бъдат ефективен инструмент за справяне с несигурността.

ПРЕДСТАВЯНЕ на ДФ „Компас Глобъл Трендс“

ДФ „Компас Глобъл Трендс“ приключи месеца с цена на един дял от 1.7975 лв., което е ръст от 0.67% за месеца и ръст от 17.81% спрямо началото на годината.

Цена за един дял на фонда за периода от 1 април 2014 г. до 31 октомври 2024 г.




ПРЕДСТАВЯНЕ на ДФ „Компас Евро Облигации“

ДФ „Компас Евро Облигации“ приключи месеца с нетна стойност на активите на един дял 0.9200 EUR.

Цена за един дял в EUR за месец октомври



ПРЕДСТАВЯНЕ на ДФ „Компас Фъндс Селект-21“

ДФ „Компас Фъндс Селект-21“ приключи месеца с цена на един дял от 1.0835 BGN, което е ръст от 0.49% за месеца и ръст от 8.39% спрямо началото на годината.

Цена за един дял на фонда за периода от 26 юли 2018 г. до 31 октомври 2024 г.



Запознайте се по-подробно с представянето на ДФ „Компас Глобъл Трендс“, ДФ „Компас Евро Облигации“ и ДФ „Компас Фъндс Селект-21“ през октомври и разберете повече относно развитието на глобалните финансови пазари и очакванията на мениджмънта ТУК.

Важна информация:
Настоящата информацията е маркетингов материал и не представлява инвестиционна консултация, съвет, инвестиционно проучване или препоръка за инвестиране. Информацията е валидна към датата на издаване на маркетинговия материал и може да се промени в бъдеще. Стойността на дяловете в колективни инвестиционни схеми се променя във времето и може да бъде по-висока или по-ниска от стойността в момента на инвестиране. Не се гарантират печалби и съществува риск за инвеститорите да не си възстановят пълния размер на инвестираните средства. Инвестициите не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държава или друга форма на гаранция. Информацията за представянето на финансовите инструменти в миналото не е надежден показател за бъдещи резултати. Затова е препоръчително инвеститорите да се запознаят с Проспекта и Основния информационен документ преди вземане на окончателно инвестиционно решение. Може да намерите тези документи, на български, на интернет страницата на „Компас Инвест" АД – www.compass-invest.eu, както и при поискване може да получите хартиено копие безплатно в офиса на управляващото дружество на адрес: гр. София, ул. Алабин № 36, ет. 4 всеки работен ден от 9 до 17 ч. Бъдещите резултати подлежат на данъчно облагане, зависещо от личното положение на всеки инвеститор и може да се промени за в бъдеще. Резюме на правата като инвеститори е достъпно на следната хипервръзка, на български език: тук . Договорните фондове, управлявани от Компас Инвест АД са активно управлявани без да следват индекс. Информираме ви, че УД Компас Инвест АД може да вземе решение да прекрати предлагането на фондовете на територията на Република България.

Информация за разходите:
*Това е максималната сума, която може да бъде удържана от вашите средства преди тяхното инвестиране, съответно преди да бъдат платени приходите от инвестицията. Посочените такси са включени в обявените цени за покупка или обратно изкупуване на дяловете. Инвеститорът може да научи актуалните такси от своя финансов консултант.
** Таксите се използват за покриване на разходи за управлението на фонда, включително разходите за маркетинг и предлагане на дяловете. Тези разходи водят до намаляване на потенциала за растеж на инвестицията, тъй като биха могли да окажат въздействие върху доходността. В текущи разходи се включват възнаграждение на управляващото дружество, банката-депозитар, такси на Централен Депозитар АД, Комисия за финансов надзор (КФН) и др.

Рискове. Освен ползи инвестицията в дялове на договорни фондове носи и опредени рискове, като:
1) пазарен риск със следните компоненти: а) лихвен риск, свързан с намаляване на стойността на инвестицията поради изменение на нивото на лихвените проценти б) валутен риск, свързан с намаляване на стойността на инвестицията, деноминирани във валута, различна от лев и евро в) ценови риск, свързан с намаляване на стойността на инвестицията при неблагоприятни промени на пазарните цени;
2) кредитен риск – свързан с намаляване на стойността на позицията при неочаквани събития от кредитен характер свързани с емитентите на финансови инструменти, насрещната страна по борсови и извънборсови сделки, както и държавите, в които те извършват дейност;
3) операционен риск – от грешки или несъвършенства в системата на организация;
4) ликвиден риск – при наложителни продажби на активи при неблагоприятни пазарни условия;
5) риск от концентрация – при неправилна диверсификация на експозиции към групи свързани клиенти, от един и същ икономически отрасъл, географска област и др.
6) позиционен риск, свързан с промяната на цената на даден инструмент в резултат на фактори, свързани с емитента или в случай на деривативен инструмент - свързан с емитента на базовия инструмент;
Допълнителна информация за рисковете се съдържа в Проспекта на съответния фонд, който е достъпен на интернет адрес: www.compass-invest.eu.